Praca zdalna – materiały do pracy z dzieckiem w domu

W związku z zawieszeniem zajęć w przedszkolu w grupie Misie dnia 3. 12.2021r i 6.12.2021r. zajęcia odbywać się będą w formie zdalnej.

Praca zdalna Grupa Misie 3.12.2021r.

Temat: Sami robimy zabawki.

  1. Gry i zabawy stolikowe. Układanie puzzli.
  2. Praca plastyczno-techniczna „Piłkarzyki”. Według pomysłu z bloga matkatylkojedna.pl. Wykonanie z pudełek pomalowanych na zielono murawy piłkarskiej. Za pomocą patyków do szaszłyków i spinaczy wykonanie elementów do kręcenia i odbijania piłki .
  3. Zabawa ruchowa „Wiatraki”. Naśladowanie ruchu wiatraków. Obracanie się w lewo i w prawo.
  4. Nauka wiersza „Dla Mikołaja”. Wszyscy cię dzisiaj serdecznie witamy , Tobie tez wesołą piosenkę zaraz zaśpiewamy.
  5. Zabawy z balonami . Zabawy muzyczno -ruchowe z wykorzystaniem balonów.
  6. Nauka piosenki „Mikołaju, mikołaju”. Słowa piosenki : Mikołaju, Mikołaju! Co w tym worku masz? Mikołaju, Mikołaju! Powiedz co nam dasz? Kasia była grzeczna, prosi więc o misia. Może samochodzik znajdziesz też dla Krzysia? Dzieci tak czekały cały długi rok. Zostań tu dziś z nami w ten zimowy mrok.

Miłej pracy

K.F.

Praca zdalna Grupa Misie 6.12.2021r.

Temat tygodnia: Nadchodzi zima

Temat dnia: Nasi mali przyjaciele.

  1. Rozmowa na temat troskliwości na podstawie opowiadania ” Odżywiony zajączek” Maciejki Mazan.

Tego dnia pani powiedziała:–Kochane dzieci! Jest już zima, a kiedy jest zima, na dworze jest…?–Bałwan –dokończył Mały Bobek.–Też –zgodziła się pani. –Ale chodzi mi o to, że na dworze jest zimno.–No i właśnie. Bałwan może stać na dworze tylko wtedy, gdy jest zimno. Jak byłoby ciepło, toby leżał i się rozpływał! –krzyknął Bobek i zaczął się śmiać. Pani zaczekała, aż przestanie, i podjęła:–A kiedy jest zimno i pada śnieg, to dzikie zwierzęta są…?–Zaśnieżone! –zgadł Mały Bobek.–Też, ale chodzi mi o to, że zwierzęta, które żyją na wolności i same sobie szukają jedzenia, nie mogą go znaleźć i są głodne.–To straszne –przejął się Jacuś Placuś. Powinniśmy dbać o zwierzęta, nie tylko te, które mamy w domach, ale i o te dzikie. A wiecie dlaczego?–Bo takiego dzikiego zwierza można na przykład wytresować. Fajnie by było mieć niedźwiedzia obronnego albo wróbla –wpadł na pomysł Mały Bobek.–Po co ci taki wróbel obronny? –spytał Aleksander. –Trzeba trochę myśleć, Bobek! Wróbel obronny? -Taki tresowany wróbel może być lepszy od drona! –oznajmił Mały Bobek. Wtedy pani i dziewczyny zaczęły mówić, że ptaszki tak ładnie śpiewają, a sarenki są miłe, a liski –wesołe i że szkoda by było, żeby chodziły głodne przez całą zimę.–Dlatego mam dla was zadanie: niech każde z was zaopiekuje się jakimś dzikim zwierzątkiem –powiedziała pani i zaczęła wyjaśniać, czym można karmić ptaki, a czym inne zwierzęta. Parę dni później pani spytała, jak przedszkolakom idzie dokarmianie zwierząt. Andżelika Baran powiedziała, że razem z babcią zawiesiła słoninę dla sikorek. Inni mówili o ziarenkach, które codziennie sypią do karmnika. A Mały Bobek, który mieszka w domku prawie na skraju miasta, oznajmił, że codziennie razem ze swoim bratem, Dużym Bobkiem, wynoszą na pole marchewkę i kapustę dla zajęcy. Wszyscy byli pod wrażeniem, nawet pani –bardzo chwaliła Małego Bobka, który skromnie kiwał głową i tylko się uśmiechał.–Nie mogłeś dokarmiać ptaków jak każdy, tylko się wysilać tymi zającami? –spytał go Aleksander, który trochę zazdrościł, że to nie on wpadł na ten pomysł. Co jest po zimie? –spytał Bobek i sam sobie odpowiedział: –Wiosna. A co jest na wiosnę? Wielkanoc. A kto przynosi prezenty na Wielkanoc? Zajączek. A jaki zajączek przyniesie więcej prezentów: silny i odżywiony czy chudy i wygłodzony? No widzisz, Aleksandrze. Trzeba trochę myśleć!

Pytania:

-O jakiej porze roku rozmawiały dzieci?

-Które zwierzęta są dzikie?

-Jak wygląda życie dzikich zwierząt zimą?

-Jak dzieci pomagały dzikim zwierzakom?

-O kogo zadbał Bobek z bratem, dlaczego?

2. Ćwiczenia relaksacyjne wg Iwony Jałońskiej – Gabrysiak.

Maszeruje dzielny misio,

Znany wszystkie słodki Rysio.

Nie wytrzymam dłużej głodu,

szuka wszędzie dzbanka miodu.

Puka do każdego ula,

a wiatr w polu mocno hula!

3.”Ptasia stołówka”- przygotowanie pokarmu dla ptaków. Obserwacja karmnika przez okno. Rozpoznawanie ptaków.

4. Zabawa ruchowa „Bezpieczna podróż” . Za pomocą dostępnych przedmiotów tworzymy drogę z przeszkodami np. krzesło, gazeta, poduszka, butelki plastikowe. Rodzic prowadzi za rękę dziecko, które ma zakryte oczy opaską. Następnie zmieniają się rolami i dziecko prowadzi bezpiecznie rodzica po ścieżce.

5. Zabawa muzyczno – ruchowa „Pomniki”. Dzieci tańczą w takt ulubionej muzyki. podczas przerwy pozostają w bezruchu aż do momentu ponownego włączenia muzyki.

Miłej pracy!

K.F.