ŚWIĘTY MIKOŁAJU CZEKAMY

PRZYJEDŹ MIKOŁAJU CZEKAMY NA CIEBIE

Wśród wiecznych lodów spowitych odbijającym jasnym, światłem zorzy polarnej na dalekiej Północy mieszka Mikołaj. Dzisiaj odwiedzi nas… Tak zwykle opowiada się dzieciom w dniu przyjazdu Św. Mikołaja. „Przyjedź Mikołaju czekamy na ciebie”- śpiewały dzieci rankiem 5 grudnia 2012 r. w Przedszkolu Samorządowym w Starej Wsi oczekując na brodatego gościa, który zawitał w samo południe z workiem pełnym prezentów.

Każda grupa z radością powitała Mikołaja i zaprezentowała przygotowany dla Niego swój program artystyczny, którego mottem było zwycięstwo dobra nad złem, pomoc ubogim, opieka nad słabszymi, a także pomoc i opieka nad zwierzętami i ptakami w czasie zimy. W spotkaniu uczestniczyli także rodzice. Mikołaj pytał dzieci, czy były grzeczne, czy zjadają posiłki i czy będą zgodnie bawić się z rówieśnikami swoimi zabawkami. Dzieci obiecały zgodnie, że będą się starały. Wszystkie przedszkolaki otrzymały z rąk Św. Mikołaja prezenty i pozowały do pamiątkowego zdjęcia. Oprócz prezentów Mikołaj dostarczył wszystkim wiele radości i uśmiechu. Dla każdego jak co roku było to przyjemne przeżycie. Mikołaj obiecał, że przyjedzie na następny rok. Ta piękna tradycja doskonali pozytywne zachowania ludzi, wzbogaca doznanie dobra, pozwala na nowo przeżywać takie wartości jak: miłość, dobroć, szacunek dla drugiego człowieka, pobudza chęć niesienia pomocy i dostarczania radości i uciechy innym. Dziękujemy wszystkim, którzy przyczynili się do przygotowania tego spotkania. Szczególne podziękowania kierujemy do Burmistrza Brzozowa Pana Józefa Rzepki , który każdego roku wspiera finansowo organizację tej uroczystości. Zakupione zabawki, gry i pomoce dydaktyczne , które Święty Mikołaj przyniósł do każdego oddziału będą cieszyć naszych przedszkolaków.

ŚWIATOWY DZIEŃ PLUSZOWEGO MISIA.

„Czy to jutro, czy to dziś, wszystkim jest potrzebny miś”.

Mały niepozorny miś jest zawsze potrzebny dzieciom na całym świecie. Czy to do przytulenia ulubionej maskotki w momencie zasypiania, jak i w każdej trudnej chwili dobrze mieć pluszowego przyjaciela. Dlatego dzień 25 listopada ogłoszono Światowym Dniem Pluszowego Misia. W naszym przedszkolu dzień ten obchodzony był 27 listopada 2012 roku i  był on inny niż zwykle. Każde dziecko przyniosło ze sobą swojego ulubionego pluszaka. Nasze przedszkole zamieniło się w bajkowy świat pełen pluszowych misiów. W tym dniu było wiele zabaw, piosenek i konkursów. Odwiedziły nas również panie bibliotekarki / Pani Ela i Pani Wiola/ ,  które czytały o misiu oraz obdarowały zwycięzców konkursów książkami. Wychowawczyni z grupy „Krasnale” pani Małgorzata Florczak upiekła „misiowe ciasteczka” i prowadziła ciekawe konkursy ,  wychowawczyni grupy ” Pszczółki ” pani Jolanta Żmuda przygotowała program artystyczny, pani Agnieszka Rychlicka przygotowała maski dla dzieci, zaś pani Celina Wolanin zajmowała się  fotografowaniem.  Były upominki i medale z sylwetą misia oraz konkurs z przysmakiem misiów – miodkiem.

Nie zabrakło wspólnych tańców i pląsów przy piosenkach- również o misiach. Przygotowano rozmaite zajęcia czytelnicze związane z postacią misia. Grupa „Smerfów” zaprosiła rodziców wraz z dziećmi do konkursu czytelniczego: „Misie nie chcą spać”, który zostanie uwieńczony pracami dzieci pod tytułem: „Zabawy z misiem”. Najciekawsze prace zostaną nagrodzone. Dzieciom pozostanie w pamięci motto : „Czy miś duży, czy miś mały do zabawy doskonały”.

Dziękujemy bardzo  wszystkim , którzy przyczynili się do uświetnienia tego dnia.

opracowała: Agnieszka Rychlicka

Andrzejki w naszym przedszkolu.

Hokus – pokus, czary –  mary, niech się spełnią andrzejkowe czary”.

Tradycja wróżenia w wigilię św. Andrzeja skłoniła  nas nauczycieli , by zajęcia dnia 27 listopada odbywały się w atmosferze wróżb, konkursów, tańców, pląsów i zabaw przy muzyce. Celem było zapoznanie dzieci z wróżbami andrzejkowymi, kultywowanie tradycji i zwyczajów ludowych, czerpanie radości ze wspólnej zabawy. Przygotowano różnorodne  stroje i rekwizyty.

Ciekawą wróżbą była „Gwiazdka”. Na środku dywanu ułożono wskazówki zegara, dookoła umieszczono kółeczka z symbolami różnych zawodów, np.: kelner, lekarz, nauczyciel, muzyk… Każde dziecko kręciło wskazówką, która po zatrzymaniu wskazywała kółeczko symbolizujące:  książka – w przyszłości będziesz naukowcem, pianino – w przyszłości będziesz muzykiem itp.

Inna ciekawa wróżba to: „Czarodziejski bucik”. Dzieci układały buty (najpierw chłopcy następnie dziewczynki) jeden przy drugim, aż jeden z nich znalazł się poza progiem sali, co pozwoliło wybrać króla i królową balu.

Ulubionym konkursem dzieci było odcinanie nożyczkami powieszonych na kiju niespodzianek. Cały czas towarzyszyła dzieciom „czarodziejska różdżka”, dzięki której atmosfera podczas zabaw zdawała się być magiczna.

Zajęcia umocniły u dzieci poczucie przynależności do wspólnoty i dostarczyły intensywnych wrażeń podczas wróżb i konkursów.