DZIEŃ FLAGI RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ

MALI PATRIOCI

„To naszej flagi Barwy znajome

Na górze białe, w dole czerwone.

Czerwień to walka, miłość i wierność.

A biel? To czystość oraz szlachetność

Czerwień? To tarcza. A biel? To orzeł

Skąd to wiadomo? Sam sprawdzić możesz.

Popatrz na godło, Polaku mały

W tarczy czerwonej jest Orzeł Biały.

Słuchaj „Mazurka”. Pieśni znajomej.

O tym, że Polska jest naszym domem.

Stojąc na baczność w hymnie śpiewamy-

Że jest ojczyzną, która kochamy”

Marcin Przewoźniak

Dnia 2 maja w Polsce obchodzony jest „DZIEŃ FLAGI RZECZYPOSPOLITEJ  POLSKIEJ”. Chcąc uczcić ten dzień i zaszczepić miłość do symboli narodowych w młodych Polakach oddział III („Biedronki”) przygotował dla wszystkich grup prezentację multimedialną pt. „Polska, moja Ojczyzna”. Do każdego slajdu opisem był wiersz, piosenka lub taniec.

Prezentacja – ukazała znaczenie symboli narodowych w różny sposób  np. poważny, podczas którego trzeba było wysłuchać hymnu narodowego (dzieci zobaczyły Kamila Stocha podczas odbierania medalu), ale też humorystyczny, gdzie podczas slajdu o Bieszczadach słuchaliśmy piosenki „Hej Bieszczady, hej Bieszczady”.

Wychowanie patriotyczne jest tą dziedziną, której wyników w odniesieniu do dzieci nie da się zmierzyć. Dlatego program wychowania przedszkolnego i zawarte w nim treści patriotyczne są wdzięcznym materiałem wiążącym przedszkolaka z ojczyzną. Ich barwność, tajemniczość działają korzystnie na wyobraźnię i emocje dziecka. Pomagają w tworzeniu estetycznego obrazu Polski poprzez prace plastyczne, wiersze patriotyczne, tańce regionalne, piosenki. W ten sposób otwieramy dziecięce serca i umysły na kraj ojczysty i ludzi w nim żyjących. Zaczynamy tworzyć taką naturę dziecka, aby kiedyś słowo „POLAK” i „OJCZYZNA” wypowiadało z największą dumą. Warto przypomnieć słowa wielkiego hetmana Jana Zamoyskiego „Takie będą Rzeczypospolite, jakie ich młodzieży chowanie”.

Po uroczystości w przedszkolu wszystkie dzieci z wielka dumą przemaszerowały przez swoją wioskę z flagami w dłoniach. Był to wyraz wielkiego patriotyzmu małego Polaka.

Opracowała: Celina Wolanin