OBCHODY PIERWSZEJ ROCZNICY NADANIA IMIENIA

UROCZYSTE OBCHODY PIERWSZEJ ROCZNICY NADANIA IMIENIA ŚW.JANA PAWŁA II NASZEJ PLACÓWCE

„PRZEDSZKOLAKI- PAPIEŻOWI”

„Dziecko jest najpiękniejszym darem, dla rodziny, dla narodu ”- jest to motto naszego przedszkola, które towarzyszy nam pracownikom i dzieciom w pracy i zabawie każdego dnia.

Mija rok, jak nasza placówka otrzymała imię Św. Jana Pawła II. Pierwszą rocznicę  przedszkolaki w Starej Wsi uczciły w dniu 15.05 2015 roku udziałem we Mszy Świętej o godzinie 10.00. Mszę Świętą celebrował: o. Jan Gruszka – Rektor Kolegium Ojców Jezuitów i jednocześnie Proboszcz Parafii w Starej Wsi, o.Jakub Biela i o. Stanisław Owoc.

Mszę poprzedził krótki występ artystyczny przygotowany przez siostrę Iwonę Łabędzką, który zawierał wiersze i pieśni o Janie Pawle II. Dzieci były ubrane odświętnie z biało-żółtymi chustami na plecach. Przedszkolaki zauroczyły swoim śpiewem nie tylko księży, ale także społeczność lokalną biorącą udział w uroczystości. Przeżywana uroczystość pozostawiła głęboki ślad w naszych sercach. Zrodziła też refleksję, jak małe przedszkolaki udzieliły nam lekcji wychowania, pamięci, miłości i wdzięczności dla Jana Pawła II. Jest to przykład dobrego wychowania młodego pokolenia.

Obok ołtarza głównego nie zabrakło wizerunku Papieża Jana Pawła II  na obrazie namalowanym  przez  p. Sebastiana Kaczmarskiego (obraz ten jest darem od rodziców przedszkolaków). Właśnie portret Jana Pawła II sprawił, że był on wśród nas jak żywy, a jego przesłania trafiały prosto do naszych serc, budząc wzruszenia i refleksje, przypominając słowa Papieża: „Bardzo Was proszę, bądźcie zawsze ze mną!. Nie lękajcie się iść drogą miłości, prawdy, wolności i pokoju! Nie lękajcie się być świętymi!”

Dzieci dopowiadały:

„To wielki nasz Rodak! To Polak wspaniały!

Dlatego Go całym sercem kochamy.

I babcia i mama wciąż Go wspominają

A dzieci na zdjęciach w przedszkolu poznają.

Dziękujemy Ojcze ogromnie

Za Twoje mądre słowa

Żadnego nie zapomnimy

Bo w sercu będziemy je chować.

Nasze serca pełne są miłości

I wzruszenia nikt nie kryje

Ojciec Święty nasz kochany

Ze świętymi w niebie żyje!”

W wychowaniu przedszkolnym szuka się wzorów godnych naśladowania. To, co zapisze się w pamięci dziecka, pozostaje na zawsze. Troska, dobroć i miłość doświadczone w dzieciństwie stają się często fundamentem życia. Czy można znaleźć postać godniejszą do naśladowania od naszego patrona – Świętego Jana Pawła II?  Wiemy, jak bardzo kochał dzieci, lubił spotkania z nimi, mówił wtedy, że dziecinnieje, że ubywa mu lat, a przybywa radości. Mówił, ze troska o dziecko , o jego dobro jest pierwszym sprawdzianem stosunku człowieka do człowieka. Wszystkie dzieci miały wyjątkowe miejsce w Jego życiu. Był pierwszym papieżem, który napisał list do dzieci. Ich modlitwie powierzał siebie i wszystkie rodziny.

W tym miejscu trzeba przypomnieć, że Karol Wojtyła był w Starej Wsi jako kardynał w roku 1978 i stąd pojechał na konklawe do Rzymu, skąd już nie wrócił do Polski, gdyż został papieżem. Pragniemy, aby nauka naszego patrona stała się dla dzieci i dla nas wzorem do kształtowania systemu wartości, do godnego, szlachetnego i prawego życia. Dzięki temu jest nam wyjątkowo bliski.

„TO  CO  NIEZNISZCZALNE  W  NIM  TRWA  I  MA  TRWAĆ  W NAS”

Nasze przedszkole im. Św. Jana Pawła II w Starej Wsi poprzez swoją działalność wychowawczo – dydaktyczną realizuje treści związane z życiem naszego patrona. Dąży do uwrażliwienia dzieci na świat pełen wartości, na piękno otaczającej przyrody, miłości do ojczyzny, na kształtowaniu postaw, szacunku, przyjaźni, tolerancji i życzliwości. To właśnie wciąż żywa nauka Jana Pawła II – naszego patrona, wskazuje nam drogę, którą mamy iść, którą  musimy prowadzić młode pokolenie.

ŚWIĘCI NIE PRZEMIJAJĄ

ŚWIECI WOŁAJĄ O ŚWIĘTOŚĆ