JASEŁKA I WIGILIA W PRZEDSZKOLU

P1040239

Święta Bożego Narodzenia to czas pełen radości, miłości, wybaczenia, spotkań w gronie rodzinnym oraz czas budowania wspólnoty podczas łamania się opłatkiem, składania życzeń oraz śpiewania kolęd przy choince.

P1040242

W naszym przedszkolu dnia 20 grudnia odbyło się spotkanie wigilijne. „NIE PŁACZ JEZU, MY CI ZAŚPIEWAMY…” – pod takim tytułem grupa II „Smerfy” wystąpiła w jasełkach przygotowanych dla przedszkolaków, pracowników, przedstawicieli Rady Rodziców oraz zaproszonych gości.

Dzieci pod okiem wychowawcy, pani Małgorzaty Florczak oraz pani Zuzanny Dereń (pomocy) zaprezentowały STAROPOLSKIE JASEŁKA z tradycyjnymi postaciami: Maryi, Józefa, Jezuska, aniołkami, diabełkiem, zwierzątkami, pasterzami i pasterkami, królami oraz kolędnikami z gwiazdą.

P1040266

Przypomniane zostały stare zwyczaje obchodzenia Świąt Bożego Narodzenia. Dzieci zaśpiewały piękne polskie kolędy oraz złożyły ludowe staropolskie życzenia świąteczne.

„Niech więc gwiazdka wszystkim zabłyśnie

Odwiedzi na ziemi każdy kąt

Wedle zwyczajów naszych praojców

Życzymy Wam zdrowych, szczęśliwych świąt!”

Na pamiątkę wspólnego spotkania dzieci rozdały wszystkim gościom ręczne robione choinki.

P10401781

Po części artystycznej przewodniczący Rady Rodziców, pan Stanisław Nogaj przeczytał fragment Pisma Świętego o narodzeniu Jezusa, a pani dyrektor Maria Owoc złożyła świąteczne życzenia. Następnie wszyscy udali się na jadalnię, gdzie czekał na nas pięknie nakryty wigilijny stół. Po podzieleniu się opłatkiem wszyscy rozsmakowali się w tradycyjnych, wigilijnych potrawach: żurku, pierogach i rybie.

P10403051

Jasełka, dzielnie się opłatkiem, spotkanie przy wigilijnym stole oraz wspólne kolędowanie było dla dzieci źródłem głębokich przeżyć i radosnych wspomnień.

Dzień wcześniej, w środę 19 grudnia 2018 roku dzieci z grupy „Smefry” zaprosiły do przedszkola reprezentantów Szkoły Podstawowej w Starej Wsi: dyrektora – pana Stanisława Chrobaka oraz uczniów klasy III wraz z wychowawcami: panią Danutą Wolanin i panią Jolantą Kusak. Przedszkolaki wystawiły dla zaproszonych gości przygotowane JASEŁKA. Dziękujemy za wizytę i wspólne kolędowanie.

M.F