POCZYTAJ MI KSIĄŻECZKĘ

Jednym z zadań priorytetowych w bieżącym roku jest wychowanie przez czytanie. W procesie edukacyjnym ważne jest rozwijanie u dziecka zainteresowania książką. Codziennie w ranku lub na zajęciach popołudniowych nauczycielka czyta dzieciom fragment książki. Zapraszane są również raz w miesiącu osoby znajome, jak i rodzice włączają się do akcji czytania. Kontakt z książką nabiera głębszego charakteru kiedy wspierany jest przez różne formy, jak scenki dramowe, teatrzyk kukiełkowy, improwizację ruchową. Wspólnie z dziećmi szukamy w książkach wzorów godnych naśladowania, zachowań integracyjnych,  inspiracji do działań plastycznych. Grupa „KRASNALE” w dniu 22 października zaprosiła panią bibliotekarkę, która w odpowiednio zaaranżowanej sali przeczytała dzieciom książeczkę Joanny Papuzińskiej „Jesienna przygoda”. Dzieci wypowiadały się na temat przeczytanego utworu, poprawne wypowiedzi zostały nagrodzone. Wszyscy uczestnicy dostali zakładki do książek. Poprzez zabawę ”Prośby książki” dzieci nauczyły się je szanować. Na koniec dzieci robiły ludziki z kasztanów, a następnie tańczyły, jak jesienne liście na wietrze. Stwarzanie sytuacji dających możliwość twórczej aktywności dziecka przez kontakt z książką, wprowadza je w świat magii. Dzieci obcując z książkami tworzą swoją własną książeczkę zatytułowana „Moja książeczka” gromadząc ulubione ilustracje, zdjęcia i obrazki. Książeczek jest tyle, ile osób liczy grupa, autorami i bohaterami tych książek są same dzieci.

Serdecznie dziękujemy pani Wioli Rachwał, która z pasją przekazała wiedzę o książce najmłodszym przedszkolakom.

Agnieszka Rychlicka