PROGRAM „CZYSTE POWIETRZE WOKÓŁ NAS”

„Czyste powietrze wokół nas”- podsumowanie

przedszkolnego programu edukacji antytytoniowej w grupie „Biedronki”

Program „Czyste powietrze wokół nas” organizowany jest przez Głównego Inspektora Sanitarnego oraz Państwowe Inspekcje Sanitarne. Partnerami programu na poziomie krajowym są: Ministerstwo Edukacji Narodowej oraz Stowarzyszenie na Rzecz Dzieciństwa Wolnego od Tytoniu.

Program „Czyste powietrze wokół nas” jest adresowany do dzieci 5,6-letnich uczęszczających do przedszkoli oraz do ich rodziców i opiekunów. W wychowaniu zdrowotnym dziecka program ten stanowi pierwszy etap nabywania wiedzy na temat szkodliwości dymu tytoniowego. Łączy się to również z poznawaniem sposobów radzenia sobie w tych sytuacjach codziennych, w których dziecko narażone jest na szkodliwe zwyczaje osób palących. Kształtowanie i wychowanie człowieka zaczyna się od najmłodszych lat. Postawa obronna wobec palenia tytoniu, którą uda się wykształcić u dziecka w wieku przedszkolnym owocuje przez całe życie.

W podsumowaniu programu uczestniczyli zaproszeni goście:

pani Maria  Cycuła-Zajdel – Inspektor Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Brzozowie;  pani Małgorzata Szpiech, pani Beata Wojtowicz – pracownicy oświatowi PSSE w  Brzozowie.

Dzieci z grupy „Biedronki” przygotowały występ artystyczny pt. „Rodzina dinozaurów już nie pali”. Była to humorystyczna opowieść o kłopotach ze zdrowiem spowodowanych paleniem papierosów. Rad i wskazówek musiał udzielić lekarz pogotowia ratunkowego po gruntownym przebadaniu rodziny dinozaurów. Puentą przedstawienia było uświadomienie rodzicom, jak bardzo niszczą nie tylko swoje zdrowie, ale wszystkich którzy przebywają z nimi. Przedstawienie przeplatane było piosenkami i tańcami.

Realizowany program miał charakter profilaktyczny, ale przede wszystkim miał na celu wykształcenie u dzieci świadomej postawy ochrony własnego zdrowia w sytuacjach, gdy są skazane na bezpośredni kontakt z palącymi. Mamy nadzieję, że realizacja tego programu przyczyni się do większej świadomości rodziców nt. zgubnych skutków nikotyny.

Dzieci z występem zostały zaproszone do Powiatowej Stacji Sanitarno – Epidemiologicznej w Brzozowie na podsumowanie  programu „Czyste powietrze wokół nas”. Jest nam bardzo miło, że przedszkolacy ze Starej Wsi będą prezentować swoje możliwości artystyczne przed pracownikami oświaty  z całego powiatu.

Koordynator programu: Celina Wolanin