ADAPTACJA DZIECKA DO PRZEDSZKOLA

Proces adaptacji jest to proces przystosowania się do nowego środowiska społecznego. Dla małego dziecka takim nowym środowiskiem jest przedszkole. Moment pójścia do przedszkola jest bardzo ważnym wydarzeniem. „Pierwsze odczucia , związane z zetknięciem się z nieznaną mu dotychczas sytuacją, będą decydować o jego psychofizycznym funkcjonowaniu w tym środowisku. Mogą one w znacznym stopniu określać późniejszą postawę i oczekiwania dziecka oraz jego zdolność do odpowiedniego reagowania na bodźce. Wiele dzieci po raz pierwszy na dłuższy czas rozstaje się ze swoimi rodzicami i po raz pierwszy spotyka się z większą grupą rówieśników. Dziecko uczy się nowej dla siebie roli – roli przedszkolaka. Trudności związane z adaptacją dzieci nie należą do rzadkich i zdarzają się w każdym przedszkolu. Najczęściej mają one miejsce na samym początku pobytu dziecka w przedszkolu, czasami powracają po kilku tygodniach, mogą również nasilać się po dłuższej nieobecności spowodowanej np. chorobą. Adaptację może utrudnić wiele czynników. Bez wątpienia należy do nich zdenerwowanie rodziców.

Aby łatwiej przetrwać ten trudny okres rodzice mogą zastosować się do poniższych wskazówek.

Drodzy rodzice – radzimy:

·        zawsze bądź spokojny i zdecydowany, twój niepokój udziela się dziecku
 nie przeciągaj pożegnania; pomóż dziecku rozebrać się, pocałuj je, i idź;

·          jeśli dziecko przy pożegnaniu płacze, postaraj się aby przez kilka dni odprowadzała je osoba, z którą rozstanie będzie mniej bolesne;

·    pozwól dziecku zabrać do przedszkola ulubioną zabawkę, dzięki której wzrośnie poczucie bezpieczeństwa;

nie zabieraj dziecka do domu kiedy płacze przy rozstaniu, jeśli zrobisz to choć jeden raz, będzie wiedziało, że łzami można wymusić wszystko;

·         nie zaglądaj po pożegnaniu do sali; by sprawdzić czy dziecko się bawi, jeżeli dziecko to zauważy, to resztę dnia spędzi przy drzwiach, bo skoro mama raz zajrzała, to może zrobi to jeszcze raz;

·         pamiętaj żegnaj i witaj swoje dziecko zawsze z uśmiechem, nie złość się na nie
·         zawsze mów dziecku kto i kiedy po nie przyjdzie;

·         nie podejmuj za dziecko decyzji dotyczących jedzenia jeśli nie ma alergii na pokarmy, zachęcaj je do ich zjadania. dzieci często zapominają, czego nie lubią
i w towarzystwie rówieśników zjadają wszystko;

·         nie zamartwiaj się w domu i w pracy, jeśli rozstanie z dzieckiem było ciężkie. Dzieci po wyjściu rodzica uspokajają się bardzo szybko i zaczynają się bawić;

·         chwal dziecko za jego dzielność i umiejętność radzenia sobie w każdej sytuacji;

·         bądź słowny i przychodź po dziecko o tej porze, o której się umówiłeś z dzieckiem;

·         zapewniaj dziecko o swojej miłości.

Postarajmy się wspólnie, aby pobyt w przedszkolu był jednym z najradośniejszych okresów życia dziecka.

Nauczyciele przedszkola w Starej Wsi