NADANIE IMIENIA – RELACJA Z UROCZYSTOŚCI

ŚWIĘTY JAN PAWEŁ II

PATRONEM PRZEDSZKOLA SAMORZĄDOWEGO

W STAREJ WSI

„Już od rana cała dziatwa roześmiana,

Bo w przedszkolu nam wesoło płyną dni,

Jak tu nie być uśmiechniętym, gdy nasz patron, wielki święty

Macha z nieba przedszkolakom w Starej Wsi?”

Już od rana cała dziatwa roześmiana, bo dnia 15 maja 2014 r. patronem Przedszkola Samorządowego w Starej Wsi został Święty Jan Paweł II. Był to dla nas wielki dzień, który rozpoczął się mszą świętą w starowiejskiej bazylice. Uroczystej Eucharystii przewodniczył Ksiądz Biskup Stanisław Jamrozek, a koncelebrowało ją kilkunastu duchownych, wśród nich Ksiądz Prałat Franciszek Goch – Dziekan Dekanatu Brzozowskiego oraz Ojciec Jan Gruszka Rektor Kolegium Ojców Jezuitów i Proboszcz parafii w Starej Wsi. Wspólnej modlitwie towarzyszył  śpiew dzieci, które pełniły rolę gospodarza i przywitały Księdza Biskupa, a także ofiarowanie w darze przez przedstawicieli Rady Rodziców obrazu autorstwa pana Sebastiana Kaczmarskiego. Po mszy świętej przed budynkiem przedszkola nastąpiło odsłonięcie i poświęcenie pamiątkowej tablicy ku czci Patrona, autorstwa krośnieńskiego artysty Andrzeja Samborowskiego-Zajdla. Aktu tego dokonali Ksiądz Biskup Stanisław Jamrozek wraz z Ojcem Janem Gruszką i fundatorem – Burmistrzem Brzozowa Józefem Rzepką.

Po tej części uroczystości wszyscy udali się do przedszkola, w którym odbyła się oficjalna część uroczystości. Po rozdaniu pamiątek w postaci wizerunków Ojca Świętego i broszurek upamiętniających to wydarzenie przemówienia wygłosili: Pani Dyrektor Przedszkola Maria Owoc, która serdecznie przywitała wszystkich Gości, Ksiądz Biskup Stanisław Jamrozek, który podkreślał rolę autorytetu Jana Pawła II dla dzieci, Burmistrz Brzozowa Józef Rzepka oraz przedstawiciele Władz Wojewódzkich i Rady Rodziców. Następnie Przewodniczący Rady Miejskiej w Brzozowie Stanisław Pilszak odczytał uchwałę o nadaniu imienia św. Jana Pawła II Przedszkolu Samorządowemu w Starej Wsi, co wszyscy przyjęli z wielką radością. Jej wyrazem było również odśpiewanie przez dzieci ulubionej pieśni Jana Pawła II, „Barki” oraz pięknego hymnu przedszkola, do którego słowa ułożyła Pani Halina Błaż.

W dalszej części uroczystości Goście mogli podziwiać piękny występ artystyczny przedszkolaków, w którym wzięły udział nie tylko starszaki, ale i maluchy. Głównym koordynatorem występu była Pani Jolanta Żmuda, wychowawczyni grupy „Pszczółek”, a pomagały Panie: Celina Wolanin (grupa „Biedronki”), Agnieszka Rychlicka (grupa „Smerfy”), Katarzyna Milczanowska (grupa „Misie”), Katarzyna Froń (grupa „Krasnale”). Dzieci zaśpiewały piękne pieśni, zarówno zespołowo, jak i solo, m. in. „Pozdrów nas jeszcze raz, Janie Pawle”, „W ciszy niepokalanej”, „Tyś jak skała, Tyś jak wzgórze”, zatańczyły tańce i deklamowały wiersze w ramach krótkiego przedstawienia teatralnego. Trzeba dodać, że dzieci były długo przygotowywane do tego dnia przez wychowawczynie, posiadają dużą wiedzę o swoim Patronie, który jest dla nich prawdziwym autorytetem, co było też widać w ich występie przygotowanym ze szczerych, dziecięcych serc. Również rodzice przedszkolaków w przeprowadzonej wcześniej ankiecie wyrazili wolę, by nad ich dziećmi czuwał na co dzień właśnie ten Patron – Jan Paweł II.

Po części oficjalnej Goście udali się na uroczysty obiad i poczęstunek przygotowany przez pracowników kuchni i obsługi przedszkola.

Dziękujemy serdecznie wszystkim Gościom, którzy pomimo ulewnego deszczu tego dnia zaszczycili nas swoją obecnością, a także wszystkim tym, którzy przyczynili się do przygotowania tego wspólnego świętowania.

Mamy nadzieję, że przesłanie Jana Pawła II o tym, że „Dziecko jest najpiękniejszym darem dla rodziny, dla narodu”, które jest mottem dla naszej placówki oraz o wzajemnym szacunku, życzliwości, uczynności będzie towarzyszyło nam i dzieciom w pracy i zabawie na co dzień. Pamiętajmy o nim.

„Święty Janie Pawle II, my kochamy Cię,

Każdy Ciebie, jak dzień długi, naśladować chce,

Kochać Boga, kochać ludzi, więcej być niż mieć,

Pokój siać i radość budzić trzeba tylko chcieć!”1

1 Fragmenty hymnu przedszkola, sł. Halina Błaż.

Pozostałe zdjęcia można obejrzeć w naszej fotogalerii, natomiast filmy z uroczystości dostępne są na stronach rbr.info.pl oraz brzozow.pl