WARSZTATY DLA RODZICÓW: HUMOR I SATYRA W WIERSZACH JANA BRZECHWY

W dniu 12 lutego w Samorządowym Przedszkolu w Starej Wsi odbyły się warsztaty teatralne z elementami dramy z cyklu poezja i literatura pt: „Humor i satyra w wierszach Jana Brzechwy”. Rodzice wraz z dziećmi z grupy „SMERFY” pod kierownictwem wychowawczyni Agnieszki Rychlickiej przygotowali inscenizację wierszy Jana Brzechwy.

Zawsze na czasie, pełne humoru i uroku wiersze Jana Brzechwy pomagały mi zainteresować dzieci poezją. Po zapoznaniu z biografią autora rodzice wraz z dziećmi zaprezentowali przygotowane wiersze. Niektórzy przygotowali ciekawe rekwizyty. Występy dzieci i dorosłych przeplatane były technikami dramy, jak: rzeźba, pantomima. Aby nie było biernych uczestników uwzględniono prace plastyczne, jak: robienie kukiełek bohaterów wierszy przy połączeniu różnorodnych technik plastycznych, na różnych materiałach. Dzieci malowały warzywa z wiersza „Na straganie”, a także żuka i biedronkę z wiersza „Żuk”. Warsztaty zostały poprzedzone konkursem pt: „Bohaterowie wierszy Jana Brzechwy”.

Podczas spotkania rodzice mieli okazję obserwowania swoich  dzieci podczas zajęcia. Mogli też obserwować pracę nauczyciela. Dzieci zaś miały możliwość przełamać nieśmiałość, wzbogacić słownictwo, nauczyć się operować głosem pod względem intonacyjnym, „wchodząc w rolę” poznawać rzeczywistość poprzez fikcję. Rozmowy o sprawach trudnych były dużo łatwiejsze. Pomysł spodobał się. Serdecznie dziękujemy rodzicom za liczny udział i zaangażowanie.

Opracowała:

Agnieszka Rychlicka