Tytuł 39

Kolejnym elementem realizacji programu „Moja mała ojczyzna” było zwiedzenie „Muzeum Towarzystwa Jezusowego Prowincji Polski Południowej”. Przedszkolacy zwiedzanie rozpoczęli od modlitwy przed obrazem Matki Boskiej Starowiejskiej. Z Bazyliki dzieci przeszły do Kaplicy Domowej pod wezwaniem św. Stanisława Kostki, gdzie po lewej stronie ołtarza znajduje się relikwiarz z żebrem św. Stanisława Kostki. W „Muzeum Towarzystwa Jezusowego Prowincji Polski Południowej przedszkolaki obejrzały unikatową w skali kraju ekspozycje ponad 100 szopek bożonarodzeniowych pochodzących niemal z całego świata.

Szczególnym zainteresowaniem cieszyły się egzotyczne zbiory misyjne, zbiory szat oraz dawne narzędzia do pracy w gospodarstwie takie jak: cepy, żarna do mielenia zboża, maśniczka. Przekazanie dzieciom bogactwa kulturowego swojej miejscowości umożliwia im identyfikację z najbliższym środowiskiem a w konsekwencji zaangażowanie w jego funkcjonowanie.

Dziecko od najmłodszych lat chłonie i zatrzymuje w sobie to co dzieje się w jego najbliższym otoczeniu, przez całe życie pamięta fakty z własnego dzieciństwa. Wizyta w kościele, muzeum pozwoliła na bezpośrednią obserwację, którą dzieci bardzo dobrze zapamiętają i potrafią przekazać zdobyte informacje swoim rodzicom. Opracowała: Celina Wolanin