Tytuł 40

„Czyste powietrze wokół nas” to tytuł przedszkolnego programu edukacji antytytoniowej. Realizacja programu jest wynikiem współpracy z Powiatowa Stacją Sanitarno-Epidemiologiczna w Brzozowie.

Program jest realizowany od 3 lat w dwóch oddziałach naszego przedszkola („Biedronki ”-oddział III; „Pszczółki” -oddział IV) Realizowany program edukacji antytytoniowej umożliwia wykształcenie u dzieci świadomej umiejętności radzenia sobie w sytuacjach, w których inne osoby pala przy nich papierosy. Realizacja programu odbywa się poprzez: opowiadanie historyjek obrazkowych, obserwację dymiących kominów podczas spacerów po najbliższej okolicy, słuchaniu opowiadań, organizowaniu konkursów.

Podsumowaniem realizacji programu „Czyste powietrze wokół nas” był zorganizowany konkurs piosenki o zdrowiu przez Powiatową Stację Sanitarno-Epidemiologiczną w Brzozowie. Nasze przedszkole reprezentował Michał Trześniowski śpiewając piosenkę „Sokoły nie palą”. Słowa tej piosenki zostały ułożone przez Małgorzatę Florczak do znanej muzyki biesiadnej „Hej sokoły” Treści programowe zawarte w programie „Czyste powietrze wokół nas” wychodzą poza treści podstawy programowej wychowania przedszkolnego. Jednak realizowane zadania z edukacji antytytoniowej są niezbędnym elementem wychowania zdrowotnego.

Bardzo serdecznie dziękuję pracownikom PSSE w Brzozowie za dotychczasową współpracę podczas realizacji tego programu. Opracowała: Celina Wolanin