Rodzice chrońcie swoje dzieci przed biernym paleniem.

Rodzice chrońcie swoje dzieci przed biernym paleniem. Palenie jest nałogiem, z którym powinniśmy walczyć. Jest szkodliwe dla zdrowia, prowadzi do wielu chorób wyniszczających organizm. Ciała smoliste powstające w procesie spalania tytoniu będące wysoko złożonymi związkami chemicznymi powodują powstawanie nowotworów. Najgroźniejsze z nich to rak płuc, jelita grubego czy nowotwór nerek. Nikotyna znajdująca się w liściach tytoniu powoduje odkładanie się blaszki miażdżycowej w naczyniach krwionośnych. Prowadzi to do chorób układu krążenia. Należy też wiedzieć, że ciała smoliste powodują zaburzenia w układzie oddechowym. Zlepiają pęcherzyki płucne powodując gorszą wymianę gazową i niszczą rzęski na powierzchni komórek oskrzeli uniemożliwiając samooczyszczenie się dróg oddechowych. Prowadzi to do większej podatności na choroby układu oddechowego, takich jak: astma, chroniczne zapalenie oskrzeli, krtani, tchawicy. Innym aspektem tej kwestii jest niedotlenienie organizmu. Palenie papierosów jest nałogiem, który negatywnie wpływa na kondycję psychiczną palaczy. Ponadto należy podkreślić, że ofiarami są nie tylko sami palacze. Palenie w dużo większym stopniu szkodzi osobom znajdującym się w najbliższym otoczeniu, szczególnie małym dzieciom. Stają się one biernymi palaczami i są narażone na wszystko to, co człowiek palący. Młody organizm chłonie dym z otoczenia, co powoduje między innymi zaburzenia wzrostu, spadek kondycji psychicznej, spowolnienie koncentracji, zaburzenia wzrostu szarych komórek. Podświadomie utrwala się u dzieci nawyk powodujący sięganie w okresie młodocianym po papierosy. Skład dymu tytoniowego: Dym tytoniowy zawiera około 4000 związków chemicznych i 40 związków rakotwórczych. wśród nich najgroźniejsze to nikotyna, tlenek węgla, substancje smoliste, węglowodory aromatyczne i inne, tj: cyjanowodór, arsen, aceton, amoniak, tlenki azotu. PALENIE POWAŻNIE SZKODZI TOBIE I OSOBOM W TWOIM OTOCZENIU!