XIX Dzień Papieski „Wstańcie, chodźmy!”

Dnia 18 października 2019 roku w naszym przedszkolu obchodzono XIX Dzień Papieski, któremu towarzyszyło hasło „Wstańcie, chodźmy!”.

Dla naszej placówki jest to szczególnie ważny dzień, gdyż patronem naszego przedszkola jest papież z Polski – Jan Paweł II. W związku z tym w ubiegły piątek do Przedszkola Samorządowego w Starej Wsi przybyli zaproszeni goście: rektor Kolegium Ojców Jezuitów – o. Wiesław Faron SJ, proboszcz parafii w Starej Wsi o. Kazimierz Faron SJ, emerytowany rektor i proboszcz o. Stanisław Owoc, przedstawiciele władzy lokalnej: Naczelnik Wydziału Spraw Społecznych Urzędu Miejskiego w Brzozowie Alicja Tomoń, główna księgowa ZEAS Renata Kwiecińska, dyrektor ZS w Starej Wsi Piotr Niecko, Radny Powiatu Brzozowskiego Stanisław Chrobak, sołtys Starej Wsi Lucyna Szydłowska, przedstawiciele Rady Rodziców: Stanisław Nogaj, Dorota Boroń oraz Beata Korfanty oraz dyrektorzy i nauczyciele wraz z wychowankami z przedszkoli z gminy Brzozów.

Tegoroczne przesłanie będące tytułem książki Jana Pawła II z 2002 roku zachęca nas wszystkich do dawania świadectwa, dzielenia się wiarą, oraz propagowania i wcielania w życie nauczania św. Jana Pawła II. Zaproszonych gości przywitała Maria Owoc – dyrektor Przedszkola Samorządowego w Starej Wsi, która w swoich słowach nawiązała do tegorocznego przesłania Dnia Papieskiego, które wzywa nas do pielgrzymowania właściwymi drogami. „Jesteśmy więc zaproszeni, by w swojej codzienności kroczyć drogami, które wiele razy proponował Święty Jan Paweł II – nasz Patron.”- mówiła pani dyrektor.

Uroczystość rozpoczęto od wspólnego odśpiewania hymnu Przedszkola Samorządowego w Starej Wsi, w którym wybrzmiały słowa odśpiewane przez przedszkolaków: „Święty Janie Pawle II, my kochamy Cię! Każdy Ciebie, jak dzień długi, naśladować chce. Kochać Boga, kochać ludzi, więcej być niż mieć, pokój siać i radość budzić – trzeba tylko chcieć!”.

Jak co roku świętowanie Dnia Papieskiego połączone było z konkursem wokalno – recytatorskim dla dzieci z przedszkoli gminy Brzozów, którego hasłem przewodnim było pielgrzymowanie. Jan Paweł II to papież pielgrzym, który niósł Słowo Boże na wszystkie kontynenty, a w ciągu 27 lat odbył 104 zagraniczne podróże. Papież podczas swojego pontyfikatu dziewięciokrotnie odwiedził swoją ojczyznę – Polskę. Podczas konkursu wszyscy goście mieli możliwość przypomnienia sobie pielgrzymek papieża do Polski, który w tracie spotkań, przemówień i homilii pocieszał, udzielał wskazówek, ubogacał Słowem Bożym, dawał świadectwo życia, dzielił się miłością oraz poczuciem humoru.

Konkurs prowadziła nauczyciel PS w Starej Wsi – pani Małgorzata Florczak, której w losowaniu przedstawicieli poszczególnych przedszkoli pomagał przedszkolak – Julian, który za pomocą stroju wcielił się w rolę papieża. Wszystkie dzieci wykazały się niezwykłym talentem wokalnym oraz recytatorskim, a śpiewanie utwory i deklamowane wiersze na pewno przyczyniły się w przybliżeniu treści i wartości, które propagował Jan Paweł II.

Podczas konkursu dzieci z grupy „Biedronki” pod okiem pani Celiny Wolanin zaprezentowały taniec z flagami papieskimi do utworu Tu es Petrus – „Psalm mojżeszowy”, a przedszkolaki z grupy „Smerfy” przygotowane przez panią Małgorzatę Florczak zatańczyły układ z biało – żółtymi kwiatami. Nie zabrakło również wspólnego śpiewu utworu „Pozdrów nas jeszcze raz, Janie Pawle” oraz pokazywania ruchów do piosenki religijnej „Idzie mój Pan”.

Na zakończenie wszyscy uczestnicy przeglądu wokalno – recytatorskiego otrzymali pamiątkowe dyplomy oraz drobne upominki. Złożono również serdeczne podziękowania dla nauczycieli i dyrektorów przedszkoli, którzy przygotowali dzieci do wzięcia udziału w konkursie oraz przybyli do naszego przedszkola, aby wspólnie świętować XIX Dzień Papieski.

K. H.