PROMOCJA PRZEDSZKOLA

GRUPA „BIEDRONKI” PROMUJE PRZEDSZKOLE W STAREJ WSI

W POWIATOWEJ STACJI SANITARNO-EPIDEMIOLOGICZNEJ W BRZOZOWIE

W ramach obchodów Światowego Dnia bez tytoniu 29.05.2015 roku w Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Brzozowie odbyło się podsumowanie trzech programów „Czyste powietrze wokół nas”, „Nie pal przy mnie proszę”, „Znajdź właściwe rozwiązanie”.

Dzieci z grupy „Biedronki” z Przedszkola w Starej Wsi  zostały zaproszone z występem artystycznym „Dinozaury już nie palą” do Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Brzozowie.  Przedszkolaki miały możliwość zaprezentowania swoich możliwości aktorskich dla szerszej  widowni, gdyż realizacja w/w programów odbywa się w całym powiecie Brzozów. Zostaliśmy bardzo miło przywitani przez organizatorów, po czym przebrani  w  stroje  dinozaurów, słuchaliśmy wierszy o tematyce antynikotynowej  recytowanych przez uczniów szkół podstawowych z całego powiatu Brzozów. Później był nasz występ, którego motywem przewodnim był apel do dorosłych mający na celu zachęcenie ich do niepalenia, zwiększenia świadomości dorosłych, rodziców nt. ich roli w rozwoju zdrowotnym dzieci, a w szczególności w profilaktyce antytytoniowej.

Dzieci przebrane za papierosy recytowały:

My jesteśmy papieroski, palcie nas, palcie nas.

Przysparzamy wszystkim troski palcie nas, palcie nas.

Paląc nas tracicie zdrowie, palcie nas palcie nas

I skracacie życie sobie, palcie nas, palcie nas.

A dinozaur zarabiający na sprzedaży papierosów dopowiadał:

Sączyć jad w organizm żywy

Oto cel jest nasz prawdziwy

Wyssać portfel z ich pieniędzy

Niechaj palacz ginie w nędzy.

Środowisko zanieczyścić

Raka wśród palących szerzyć

Tak, by nawet małe dzieci

Nie mogły bez dymu przeżyć.

Ale jak w każdej bajce tak i w naszym przedstawieniu dinozaury zrozumiały szkodliwość palenia i postanowiły:

Ale po waszej piosence,

Po występie tak wspaniałym

Papierosów już przenigdy,

Przysięgam, nie będę palił.

I też nie chcę truć się dłużej

Wolę chodzić na spacerek

Razem z dziećmi i małżonką

Lub przejechać się rowerem.

Wprowadzenie wychowania antynikotynowego jako części wychowania zdrowotnego w naszym przedszkolu i realizowanie tych treści w grupach dzieci 5,6-letnich stanowi pierwsze ogniwo w łańcuchu działań edukacyjnych na rzecz kształtowania świadomych postaw antynikotynowych dzieci przedszkolnych. Poprzez realizację tego typu działań promujemy nasza placówkę oświatową  na szczeblu powiatowym oraz rozszerzamy ofertę programową przedszkola.

Wiktoria Podulka reprezentowała nasze przedszkole w konkursie plastycznym „Czyste powietrze wokół nas”  podsumowującym realizację tego programu. Otrzymała wyróżnienie w postaci nagrody oraz dyplom.

Opracowała: Celina Wolanin