Magiczny świat książki

Bardzo cieszymy się, że nasze przedszkole wzbogaciło się o nowe książki, które zainteresowały Przedszkolaki. Ciekawe pozycje książkowe stały się stałym punktem podczas codziennych zajęć pozwalającym uatrakcyjnić i promować czytelnictwo wśród przedszkolaków. Wiek przedszkolny to bowiem czas, w którym kształtują się nawyki, w tym również czytelnicze – warto więc wykorzystać ten moment, tym bardziej, że czytając naszym przedszkolakom, poszerzamy ich wiedzę o człowieku, o świecie, dostarczamy naszym pociechom całego bogactwa wartościowych przeżyć. Naukowcy twierdzą, że czytanie dziecku na głos uczy je języka i myślenia, rozwija pamięć i wyobraźnię, przynosi wiedzę i wzorce moralnych zachowań , wzmacnia poczucie własnej wartości.
Codzienne głośne czytanie dziecku dla przyjemności jest najskuteczniejszym sposobem wychowania czytelnika – człowieka samodzielnie myślącego, posiadającego wiedzę i umiejętność jej poszerzania, kulturalnego, etycznego, z wyobraźnią, który umie radzić sobie w życiu przy pomocy rozumu. Umiejętność słuchania sprzyja stałemu poszerzaniu słownictwa zarówno biernego jak i czynnego, mobilizuje do poprawnego wypowiadania się. Pozwala poznawać nowe słownictwo i formy gramatyczne . Umiejętność słuchania wywiera korzystny wpływ na umiejętność czytania. Kontakt z książką wzbogaca wyobraźnię dziecka, rozszerza świat ich uczuć i myśli. Niestety, współcześnie wiele dzieci woli korzystać z komputera lub telewizora i jest to dla nich najatrakcyjniejsza forma spędzania wolnego czasu. W zalewie filmów i gier komputerowych coraz częściej ginie piękna i naprawdę wartościowa literatura dziecięca. Dlatego właśnie, mając na uwadze ten problem nasze przedszkole promuje czytanie dzieciom jako sposób na ich rozwój, kształcenie, zdobywanie wiedzy i wychowanie szczęśliwego człowieka. Konsekwentne promowanie aktywnego czytelnictwa wykształci u dzieci czytelniczy nawyk, tym bardziej, że przyjemność czytania i miłość do książek musi powstać właśnie w dzieciństwie. Wspólne lektury przynoszą zadziwiające efekty. Dzieci coraz dłużej potrafią się skoncentrować, wzbogacają swój świat, przeżycia, wrażenia, rozwijają wyobraźnię, pojawiają się pierwsze próby czytania i zabawy słowami. Czytanie uspokaja, wycisza i relaksuje, zawsze wiąże się z przyjemnością i miłymi wrażeniami.

Nasze nowe książki
Nowe pozycje z serii książek o „Kici koci” i „Pola mówi”
Książki z otwieranymi okienkami z serii „Kici Kocia” oraz poruszające ważne wartości książki „Przepraszam”, „Proszę” , „Jeż Teodor”, „Kotek Dyzma”.

K.F.