WARSZTATY EDUKACYJNE

16 stycznia 2024 r. w Przedszkolu Samorządowym im. św. Jana Pawła II w Starej Wsi, w powiecie brzozowskim, w grupie Biedronki i Sówki odbyły się warsztaty edukacyjne z tematyki przyrodniczej, które przeprowadziły Diany z PZŁ w Krośnie, reprezentujące Koło Łowieckie „Jeleń” Brzozów oraz ZO PZŁ w Krośnie – Kol. Justyna Wójcik-Leń oraz Kol. Małgorzata Wolanin.
Głównym tematem spotkania z przedszkolakami były rozmowy dotyczące różnych gatunków ptaków i możliwościach ich dokarmiania podczas zimy.

Dzieci zostały zapoznane z mieszkańcami pól takimi jak: bażant, kuropatwa, kaczka krzyżówka. Prowadzące warsztaty zaprezentowały powyższe ptaki na kolorowych planszach, jak również w postaci wypchanych okazów bażanta i kuropatwy. Koleżanki opowiedziały o ptakach, które odlatują do ciepłych krajów i o tych, które pozostają w Polsce na okres zimowy.

Następnie wspólne z dziećmi wykonane zostały karmniki dla ptaków i rozdysponowane dla wszystkich uczestników spotkania. Na każdym przygotowanym karmniczku dzieci przykleiły logo Polskiego Związku Łowieckiego ZO w Krośnie. Kolejnym etapem warsztatów było przygotowanie przez przedszkolaków przysmaki dla ptaków, tj. ziarna pszenicy, owsa, kukurydzy, słonecznika, płatków owsianych, itp. Ziarna zostały pomieszane z roztopionym smalcem i pozostawione do ostygnięcia.

Na zakończenie każde dziecko otrzymało od prowadzących przygotowany karmniczek do domu.

Dzieci zostały obdarowane kalendarzem łowieckim ZO PZŁ Krosno na 2024 rok oraz magnesami ze zwierzętami. Wszyscy uczestnicy warsztatów wykonali zdjęcie, aby mieć pamiątkę z tego wspaniałego spotkania.

Na pracę domową dla przedszkolaków Diany zaproponowały obserwację karmników i narysowanie gości – ptaków, które będą odwiedzały i zjadały przysmaki.

Tekst i Fot. J. Wójcik-Leń l, M.Wolanin
ZO PZŁ Krosno